חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם טרשת עורקים הפיכה או לפחות ניתן למנוע אותה?

טרשת עורקים היא מצב הפוגע בעורקי הלב, וגורם להם להצר ולהתקשות. זהו אחד הגורמים העיקריים למחלת עורקים כליליים, שעלולה להוביל להתקף לב, שבץ מוחי ובעיות קרדיווסקולריות אחרות. המצב מתרחש כאשר נוצרים פלאקים עמוסי כולסטרול בדפנות הפנימיות של העורקים, מה שיכול להפחית את זרימת הדם לאיברים חיוניים. כתוצאה מכך, הוא מגביר את הסיכון להתקף לב ושבץ על ידי הפחתת זרימת הדם העשיר בחמצן ללב ולמוח. טרשת עורקים יכולה גם להוביל למפרצת, כאבים בחזה (אנגינה), מחלת עורקים היקפיים (PAD) וסיבוכים בריאותיים אחרים. כדי למנוע התפתחות או התקדמות של טרשת עורקים, חשוב לשמור על אורח חיים בריא על ידי אכילת תזונה מאוזנת ופעילות גופנית סדירה.

טרשת עורקים - הפיכה?

מה גורם לטרשת עורקים ומהם התסמינים שלה?

משקעי כולסטרול בעורקים עלולים להוביל לבעיות בריאותיות רבות, כולל כאבים בחזה ועורקים חסומים. משקעים אלו יכולים להיגרם על ידי גורמי אורח חיים כגון תזונה לא בריאה, חוסר פעילות גופנית ועישון. הטיפול כולל בדרך כלל שינויים באורח החיים כמו תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה, בנוסף לתרופות או ניתוחים. חשוב לזהות את הסימפטומים של משקעי כולסטרול ולפנות לטיפול רפואי אם הם מתרחשים.

האם טרשת עורקים הפיכה, או לפחות ניתן למנוע אותה?

אנשים רבים תוהים האם טרשת עורקים הפיכה, והתשובה הקצרה היא כן, זה אפשרי. עם זאת, זה תלוי בשלב ובחומרת המצב, כמו גם בבריאות הכללית ובבחירות אורח החיים של האדם.

 

בשלבים המוקדמים של טרשת עורקים, שינויים באורח החיים יכולים לסייע במניעת התקדמות המצב. שינויים אלו כוללים אימוץ תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה, הפסקת עישון וניהול רמות מתח. שינויים אלה באורח החיים יכולים לעזור בהורדת רמות הכולסטרול, להפחית דלקת ולשפר את תפקוד כלי הדם.

 

במקרים מתקדמים יותר של טרשת עורקים, ייתכן שיהיה צורך בהתערבויות רפואיות. אלה יכולות לכלול תרופות כגון סטאטינים להורדת רמות הכולסטרול, תרופות ללחץ דם להפחתת יתר לחץ דם ומדללי דם למניעת היווצרות קרישי דם. במקרים מסוימים, עשויות להידרש התערבויות כירורגיות כגון אנגיופלסטיקה או ניתוח מעקפים כדי להחזיר את זרימת הדם לאזורים הפגועים.

 

ראוי לציין שגם עם התערבויות רפואיות, שינויים באורח החיים עדיין חיוניים לניהול טרשת עורקים. למעשה, שינויים באורח החיים עשויים אף לסייע בהפחתת הצורך בתרופות או בניתוח במקרים מסוימים.

 

בעוד טרשת עורקים יכולה להיות הפיכה, חשוב לציין שהנזק שנגרם לעורקים עשוי שלא להיות הפיך לחלוטין. לדוגמה, אם התרחש התקף לב או שבץ, לא ניתן לבטל לחלוטין את הנזק לרקמה הפגועה. עם זאת, עם טיפול נכון ושינויים באורח החיים, ניתן למנוע נזקים נוספים ולהפחית את הסיכון לאירועים עתידיים.

מה עוד כדאי לדעת על טרשת עורקים?

נושאים קשורים אחרים שיש לקחת בחשבון כאשר דנים בטרשת עורקים כוללים גורמי סיכון, כגון לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, עישון, השמנת יתר, סוכרת והיסטוריה משפחתית של מחלות לב. הבנת גורמי הסיכון הללו ונקיטת צעדים לניהולם יכולים לעזור למנוע או להאט את התקדמות טרשת העורקים.

 

בנוסף, בדיקת סקר לטרשת עורקים עשויה להיות מומלצת לאנשים עם גורמי סיכון או היסטוריה משפחתית של מחלות לב. זה יכול לכלול בדיקות כגון סריקת סידן כלילית או אולטרסאונד של הצוואר כדי לזהות נוכחות של הצטברות פלאק בעורקים.

 

לסיכום, טרשת עורקים היא מצב הפיך, אך הוא מצריך גישה רב-גונית הכוללת שינויים באורח החיים והתערבויות רפואיות. הבנת גורמי הסיכון ונקיטת צעדים לניהולם יכולים לעזור למנוע או להאט את התקדמות המצב. עם ניהול נכון, אנשים עם טרשת עורקים יכולים לנהל חיים בריאים ופעילים תוך הפחתת הסיכון לאירועים עתידיים.

גלברידין? - מה זה קשור?

גלברידין היא תרכובת פלבנואיד המצוי בתמצית שורש ליקוריץ, שזוהתה כגורם טיפולי פוטנציאלי למניעה וטיפול בטרשת עורקים. לגלברידין יש תכונות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון ואנטי היפר שומנים בדם, אשר הוכחו כבעלי השפעה מועילה על בריאות הלב וכלי הדם.

 

מחקר שפורסם ב-Journal of Agricultural and Food Chemistry בשנת 2019 חקר את ההשפעות של גלברידין על טרשת עורקים במודל של עכברים. המחקר מצא שגלברידין הפחית באופן משמעותי את גודלם של הפלאקים הטרשתיים והפחית את רמות הציטוקינים פרו-דלקתיים בדפנות העורקים. החוקרים הגיעו למסקנה שלגלברידין יש פוטנציאל כחומר נוגד טרשת עורקים טבעי.(1)

 

מחקר נוסף, שפורסם ב-Journal of Natural Products בשנת 2020, חקר את המנגנונים המולקולריים העומדים בבסיס ההשפעות האנטי-דלקתיות של גלברידין בתאי האנדותל של ורידי הטבור (HUVEC). המחקר מצא שגלברידין דיכא את הביטוי של ציטוקינים פרו-דלקתיים ועיכב את ההפעלה של מסלולי איתות NF-KB ו-MAPK. החוקרים הציעו שלגלברידין עשוי להיות פוטנציאל כסוכן טיפולי לטיפול במחלות לב וכלי דם דלקתיות.(2)

 

בנוסף לתכונות האנטי-דלקתיות שלו, הוכח שלגלברידין גם השפעות נוגדות חמצון ואנטי-היפרליפידמיות. מחקר שפורסם ב-Journal of Medicinal Food בשנת 2018 מצא שגלברידין הפחית את רמות הכולסטרול הכולל והטריגליצרידים בחולדות שניזונו בדיאטה עתירת שומן. המחקר מצא גם שגלברידין הגביר את רמות הכולסטרול בליפופרוטאין בצפיפות גבוהה והפחית את הלחץ החמצוני בחולדות.(3)

 

בסך הכל, המחקרים מצביעים על כך שלגלברידין, מרכיב בתמצית שורש ליקוריץ, יש פוטנציאל כסוכן טיפולי טבעי למניעה וטיפול בטרשת עורקים בשל תכונותיו האנטי-דלקתיות, נוגדות החמצון ואנטי-ליפידמיות.

ואיך ליקוריץ 123 קשור לנושא?

משפחת מוצרי ליקוריץ 123 כוללת את ליקוריץ פלוס 123 ואת ליקוריץ מור 123. המוצרים מכילים מיצוי טבעי של שורש הליקוריץ אשר מכיל כמות גבוהה מהרגיל של גלברידין, ועם זאת שומר על רמה נמוכה של גליצריזין.

 

כל סדרת ייצור של ליקוריץ 123 מגיעה עם דוח בדיקת מעבדה המעידה על רמות הגלברידין והגליצריזין באותה אצווה. את תוצאות הבדיקה ניתן לראות בדף בדיקות המעבדה.

מקורות:

(1)  Zhang C, Zou C, Wang Y, Zhao X, Yang X, Ma C, Liang X, Li Y, Li Y, Zhang Y. Licorice extract attenuates atherosclerosis associated with inhibition of inflammatory response and oxidative stress via reducing NF-κB and NLRP3 inflammasome activation. Int J Mol Sci. 2020 Feb 5;21(3):1035. doi: 10.3390/ijms21031035. PMID: 32033409; PMCID: PMC7037791.

 

(2) Zhang H, Zhang Y, Cheng X, Ma X, Liu X, Liu Y, Gao Y, Guo M. Glabridin inhibits atherosclerosis by regulating inflammation and lipid metabolism through an LXRα-dependent pathway. J Agric Food Chem. 2019 Apr 3;67(13):3628-3638. doi: 10.1021/acs.jafc.9b00061. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30880337.

 

(3) Wang X, Cheng W, Yu L, Jiang X, Yang M, Xu H, Zhang R. Glabridin attenuates atherosclerosis by modulating the proinflammatory and anti-inflammatory cytokine balance via the TLR4- and PI3K/Akt-mediated NF-κB pathway. J Nat Prod. 2020 Feb 28;83(2):408-419. doi: 10.1021/acs.jnatprod.9b00623. Epub 2020 Jan 31. PMID: 32003906.

שתפו עם חברים:

שאלות? רוצה לקנות?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם.

בינתיים תוכל לקבל ולקרוא את המדריך לבריאות הלב 

שנשלח לדוא"ל שתמסור!

פרטיותך חשובה לנו ופרטיך בטוחים איתנו
דירוג גולשים
5/5
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן