חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לחץ דם גבוה – מה אומרים המספרים?

מרבית האנשים אינם יודעים זאת אך לחץ דם מתייחס בדרך כלל אל שני סוגים שונים של לחץ דם. האחד הוא לחץ דם סיסטולי והשני הינו לחץ דם דיאסטולי. חשוב להתייחס אל כל אחד מהסוגים השונים בצורה שונה, שכן המספרים בכל אחד מהם מספרים סיפור אחר לחלוטין. זוהי הסיבה שעל מנת שתוכלו לקבל הבחנה מדויקת של לחץ הדם בגופכם, חשוב מאוד לפנות אל רופא המשפחה. כך תוכלו לדעת כי נבדקו כל האפשרויות ולחץ הדם בגוף שלכם הינו לחץ דם תקין. במאמר הבא נסקור את כל האפשרויות העומדות לרשותכם, ונספר לכם מה המספרים אומרים בכל אחד מהסוגים שציינו בתחילת המאמר.

לחץ דם גבוה
לחץ דם גבוה - מה אומרים המספרים?

כיצד ניתן למדוד לחץ דם?

ניתן למדוד לחץ דם בצורה פשוטה יחסית על ידי מכשיר למדידת לחץ דם. המכשיר עצמו בנוי משרוול ומצינור, כאשר השרוול מולבש על הזרוע של המטופל ומשמש כסוג של חוסם עורקים. הפעימה הראשונה לאחר שהשרוול חוסם את זרימת הדם הינה הדרך לאבחן לחץ הדם סיסטולי, מנגד הפעימה האחרונה לאחר שהשרוול חוסם את זרימת הדם הינה  לחץ דם דיאסטולי.

 

מעת לעת מתעדכנים המספרים הקשורים ללחץ הדם, ולכן תמיד חשוב להיות מעודכן על מנת לוודא כי אתם בודקים כמו שצריך. נכון להיום טווח לחץ הדם התקין הוא 120/80. כאשר לחץ דם שמגיע מעל 130/80 נחשב ללחץ דם גבוה ויש לעקוב אחריו על מנת למנוע סיבוכים אחרים.

 

לחץ דם גבוה עלול לגרום לסיבוכים לא נעימים אשר כל אחד מאיתנו מעדיף להימנע מהם. קודם כל לחץ דם גבוה יגרום לתחושה כללית לא נוחה בכלל, לתחושה הכללית יתלוו סחרחורות תכופות ותחושת עייפות לא מוסברת אשר תפגע בתפקוד היומיומי שלכם. בנוסף לחץ דם גבוה עלול לגרום לבעיות בזרימת הדם ולחסימת עורקים דבר שיחייב בסופו של יום התערבות כירורגית לשחרור כל החסימות.

לחץ דם סיסטולי ולחץ הדם דיאסטולי

על מנת לאבחן בצורה מדויקת ונכונה את מידות לחץ הדם בגוף של כל אחד מאיתנו, חשוב לשים לב לכל אחד מהסוגים ולאבחן אותו בצורה מדויקת. לחץ דם סיסטולי בא לידי ביטוי בלחץ שמפעילה זרימת הדם על העורקים השונים. זרימת הדם נחוצה על מנת להזרים את כמות הדם הנחוצה לכל אחד מחלקי הגוף, זרימת דם לא תקינה עלולה לגרום לסיבוכים קשים במיוחד. לחץ דם סיסטולי תקין הינו מתחת לרף של 120 מ"מ כספית, כמובן שהאבחנה מדברת על אדם בריא לחלוטין ללא מחלות רקע.

 

לחץ הדם דיאסטולי הוא לחץ הדם שנמצא בעורקים בין פעימות הלב השונות, ניתן להגדיר זאת גם כאשר שריר הלב נמצא במצב רפוי ולא בפעולה כל שהיא. גם כאן ישנה אבחנה הנוגע אל בן אדם בריא ללא כל מחלות רקע, לחץ דם דיאסטולי תקין עומד של 80 מ"מ כספית.

לחץ דם סיסטולי מ"מ כספית (ערך גבוה) דיאסטולי מ"מ כספית (ערך נמוך)
תקין מתחת ל- 120 וגם מתחת ל- 80
קדם יתר לחץ דם 120 – 129 וגם מתחת ל- 80
לחץ דם גבוה דרגה 1 130 – 139 או 80 – 89
לחץ דם גבוה דרגה 2 140 ומעלה או 90 ומעלה
משבר לחץ דם (יש להתייעץ עם הרופא מיד) מעל 180 או/וגם מעל 120

לחץ דם נמוך מסוכן כמו לחץ דם גבוה?

אחת מהשאלות הנפוצות ביותר שמטופלים שואלים היא מהו ההבדל בין לחץ דם גבוה ובין לחץ דם נמוך. לחץ דם נמוך מגיע בעיקר עם תסמינים שונים, ולא פוגע בזרימת הדם לעורקים. לחץ דם של 90/50 מוגדר ברוב המקרים בתור לחץ דם נמוך. אך ישנן עדויות לכך שלחץ דם במדדים הללו אינו מביא איתו תופעות לוואי. זוהי הסיבה שלא מעט רופאים ממליצים לבדוק את לחץ הדם מעת לעת.

כיצד למנוע ולהפחית לחץ דם באופן טבעי באמצעות תזונה ופעילות גופנית

תזונה נכונה ופעילות גופנית היא דרך טבעית מצוינת להפחתת לחץ דם גבוה.

פעילות גופנית היא הפעילות הגופנית שאתה עושה, כגון הליכה, רכיבה על אופניים או ריצה. זה יכול לעזור להעלות את קצב הלב ואת לחץ הדם שלך כך שתתחיל להזיע.

דיאטה זה האוכל שאתה אוכל – מה שאתה מכניס לפה.

תזונה בריאה להפחתת לחץ דם גבוה עשויה לכלול: אכילת יותר ירקות, פירות ומזונות דלי נתרן (כמו שעועית). כדאי גם לנסות להגביל את כמות הנתרן בתזונה על ידי הימנעות משימורים וממזון מהיר (שימוש בפחות מלח בעת בישול; ולא להוסיף מלח ליד השולחן).

שתפו עם חברים:

שאלות? רוצה לקנות?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם.

בינתיים תוכל לקבל ולקרוא את המדריך לבריאות הלב 

שנשלח לדוא"ל שתמסור!

פרטיותך חשובה לנו ופרטיך בטוחים איתנו
דירוג גולשים
5/5
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן