מה גורם לטרשת עורקים?

טרשת עורקים, ברמת ההגדרה, היא מספר מחלות להן מאפיין עיקרי אחד: עיבוי דופנם של העורקים והתקשחות שלהם עקב פלאק אשר מכיל בתוכו כדוריות דם לבנות ומשקעים שומניים. מה שחשוב להדגיש עוד יותר הוא שמדובר במחלה נפוצה, הנחשבת כיום לגורם המרכזי בעולם המערבי לתמותה מוקדמת – מה שאינו מפתיע על רקע העובדה שטרשת העורקים עלולה להביא להתקפי לב ולמצבים של שבץ מוחי. כדי למנוע מצבים מהסוג הזה להתפתח נדרש דבר אחד: להבין באופן מלא את כל מה שחשוב לדעת על המחלה, כולל הגורמים האפשריים שלה.

הכול מתחיל מאורח החיים

לא מעט מחקרים מצאו קשר ישיר בין האופן בו האדם חי ומתנהל לבין הסבירות שיסבול מהתקשות עורקים, על כל הסיבוכים האפשריים של כך. זה מתחיל עם תזונה אשר כוללת בתוכה כמות גבוהה של שומן טרנס, לומר, שומן שעבר הליך ההופך אותו מבלתי רווי לרווי. שומן שכזה נמצא בכמות גבוהה במאפים דוגמת בורקס, ג'חנון, מלוואח, קרואסון, עוגיות "אוזני פיל", עוגיות "מעמול", עוגת קרמשניט ועוד. בארצות הברית כבר נאסר שיווק של מוצרים הכוללים שומן טרנס בכמות גבוהה, כאשר ייתכן שגם בעתיד הקרוב יעבור חוק דומה בישראל.

 

השמנה, גם היא פונקציה של מזון שאינו בריא, מגדילה אף היא את הסבירות לחלות בטרשת עורקים. השמנת יתר עלולה להביא לרמה שאינה תקינה של כולסטרול בדם, בין אם כמות גבוהה של ה"כולסטרול הרע" (LDL) ובין אם כמות נמוכה של ה"כולסטרול הטוב" (HDL). לכן, חשוב להקפיד על פעילות גופנית בכמות ובתדירות ראויה.

 

עישון עלול להגדיל אף הוא את הסבירות להיווצרות טרשת עורקים, וזאת עקב ייצור רדיקלים חופשיים והכנסתם לדם, שם הם עלולים להצטבר בדפנות העורקים.

מה גורם לטרשת עורקים
מה גורם לטרשת עורקים

מחלות נלוות וגורמים גנטיים

כיום, ברור כי למחלה האמורה יש גם בסיס גנטית. לא מעט מחקרים מצביעים על כך שאנשים אשר רגישים גנטית למחלה עלולים לסבול מכך בשיעור גבוה ביחס ליתר האוכלוסייה. לכן אנשים שמגיעים ממשפחות עם "היסטוריה" של המחלה צריכים להיות ערים לתסמינים ולהיבדק בתדירות גבוהה. ברמת ההגדרה, "סיפור משפחתי" של המחלה הוא מצב בו קרוב מדרגה ראשונה עבר את אחד מביטוייה הקליניים של המחלה, בעת שגילו היה נמוך מ-55 אצל גברים או נמוך מ-65 בקרב נשים. ואגב, ככל שמתקדמים בגיל כך הסיכון למחלה גודל אף הוא.

 

לבסוף, טרשת עורקים עלולה להיגרם גם עקב מחלות אחרות, לרוב כאלה הנחשבות לחמורות: סוכרת (כולל סוכרת סמויה), יתר לחץ דם, אי ספיקת כליות כרונית ועוד.

שתפו עם חברים:

שאלות? רוצה לקנות?

השאר פרטים ונציג יחזור אליך בהקדם.

בינתיים תוכל לקבל ולקרוא את המדריך לבריאות הלב 

שנשלח לדוא"ל שתמסור!

פרטיותך חשובה לנו ופרטיך בטוחים איתנו
דירוג גולשים
5/5
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן